جست‌و‌جو

شرکت مهندسی مثلث سرخ پارس

انواع دوربین مداربسته تحت شبکه (IP Camera)

نوشته شده در ۶ آبان ۱۳۹۰ توسط بلاگ مثلث سرخ پارس در دسته ی اصلی, شبکه, نظارت تصویری

انواع دوربینهای مداربستهدوربین تحت شبکه را می توان ترکیبی از دوربین و کامپیوتر در یک واحد دانست. واحدی شامل: چیپ فشرده سازی، سیستم عامل، وب سرور (Web Server)، یک FTP Server، سیستم ارسال و دریافت ای-میل (Email Client)، سیستم مدیریت آلارم (Alarm) و بسیاری سرویسهای دیگر. دوربین تحت شبکه برخلاف وب کم ها (Web camera) نیاز به اتصال به کامپیوتر ندارد؛ دوربین تحت شبکه به صورت مستقل عمل کرده و مانند یک رایانه مستقیما به یک شبکه کامپیوتری متصل می شود. می توان آن را هرجایی که ارتباط شبکه چه “با سیم” و چه “بی سیم” موجود باشد قرار داد. دوربین تحت شبکه با تصویربرداری و ارسال زنده تصاویر، امکان مشاهده تصویر برای افراد مجاز را چه در محل و چه در فاصله های دور فراهم میکند؛ به این ترتیب امکان ذخیره و مدیریت تصاویر بر بستر شبکه های مبتنی بر IP برای این افراد فراهم می شود.

واحدهای مختلف یک دوربین مداربسته

انواع گوناگونی از دوربین های تحت شبکه وجود دارد که با توجه به نیاز می توان از آنها استفاده کرد. اگرچه دوربین های آنالوگ هم به همین گوناگونی موجود هستید ولی دوربین های تحت شبکه مزایایی از قبیل: کیفیت تصویر بهتر و امکان استفاده راحت تر دارند. در برخی موارد هم دوربین های تحت شبکه تنها گزینه هستند مانند مواردی که رزلوشن بسیار بالا مورد نیاز است (مراجعه کنید به: دوربینهای مداربسته دیجیتال مگاپیکسلی) یا جایی که تصاویر باید به صورت بی سیم ارسال شود.

در ادامه مروری کلی بر انواع دوربین های تحت شبکه و امکاناتی که هنگام تهیه این دوربین ها باید در نظر داشت خواهیم داشت:

 

انواع دوربین های تحت شبکه

دوربین های تحت شبکه را می توان به دو دسته Indoor و Outdoor تقسیم کرد.

نمونه دوربینهای Indoor و OutdoorIndoor یا Outdoor. دوربین های Outdoor باید لنز Auto Iris داشته باشند تا میزان نور ورودی به سنسور را تنظیم کند. بعضی دوربین های Outdoor نیاز به Housing (هاوسینگ یا پوشش محافظ) دارند. درحالی که بعضی مدل ها با بدنه ی مقاوم ساخته می شوند. درضمن امکان استفاده از هاوسینگ برای دوربین های Indoor که نیاز به محافظت داشته باشند هم وجود دارد. برای محافظت در محیط های پرگردو غبار و مرطوب یا مواردی که امکان خرابکاری وجود دارد.

انواع: ثابت (Fixed)، دام ثابت (Fixed Dome)، پی.تی.زد (PTZ)، اسپید دام یا پی.تی.زد دام (PTZ Dome)

 

دوربینهای تحت شبکه ثابت

Vivotek IP7361 Fixed IP Cameraدوربین ثابت دوربینی است که پس از نصب امکان تغییر زاویه دید دوربین وجود ندارد. نوع معمول آن دوربینی با بدنه و لنز جداگانه است. در بعضی موارد نیاز است که دوربین زیاد در دید باشد. اگر چنین باشد، دوربین های ثابت بهترین انتخاب هستند زیرا هم خود دوربین و هم زاویه ای که در آن جهت قرار گرفته است کاملا مشخص هستند. مزیت دیگر این نوع دوربین ها امکان تعویض لنز در آنهاست. برای محافظت بیشتر می توان دوربین های ثابت را در هاوسینگ قرار داد.

 

دوربینهای تحت شبکه دام ثابت (Fixed Dome)

Vivotek FD8161 Fixed Dome IP Cameraدوربینهای دام ثابت، که Mini Dome نیز نامیده می شوند، اساساً از یک دوربین ثابت Fixed تشکیل شده که از قبل در یک هاوسینگ گنبدی شکل (Dome) قرار گرفته است.امکان تغییر جهت دوربین به هر سمتی وجود دارد. مزیت اصلی این نوع دوربین در طراحی آن است، زیرا که تشخیص جهتی که دوربین در آن قرار دارد سخت است. همچنین دوربین از دستکاری مصون است. یکی از محدودیتهای دوربینهای دام ثابت این است که این نوع دوربین ها به ندرت با لنز قابل تعویض ارائه می گردند، و حتی اگر هم لنز قابل تعویض داشته باشند انتخابهای بسیار محدودی برای لنزها وجود دارد. اگرچه با این نوع دوربینها لنزهای Varifocal ارائه می شود که امکان تنظیم پهنه ی دید دوربین را فراهم میکند. بدنه ی این نوع دوربین ها انواع گوناگونی از جمله انواع ضد-خرابکاری (Vandal Resistant) یا بدنه های IP-66 دارد. این دوربین ها اغلب روی سقف نصب میشود و نیاز به هاوسینگ ندارند.

 

دوربینهای تحت شبکه PTZ

Vivotek PZ7122 PTZ IP Cameraیا به صورت خودکار و یا بصورت دستی زاویه دوربین از راه دور قابل تغییر است. امکان تغییر زاویه دوربین به چپ و راست، بالا و پایین علاوه بر زوم کردن وجود دارد. دوربین های PTZ دو نوع مکانیکی (Mechanical) و غیرمکانیکی (ePTZ) دارند.

دوربینهای PTZ مکانیکی امکان تغییر زاویه دوربین به چپ و راست، بالا و پایین علاوه بر زوم کردن را به صورت اتوماتیک و دستی دارند. به صورت دستی اپراتور می تواند زاویه و زوم دوربین را مثلا برای دنبال کردن یک فرد تغییر دهد. دوربین های PTZ اکثرا در مواردی استفاده می شوند که یک اپراتور برای کنترل دوربین باشد و قابل تشخیص بودن جهت دوربین مهم نیست. مقدار زوم اپتیکال (Optical Zoom) دوربینهای PTZ بین ۱۰X تا ۲۶X است. امکان نصب این نوع دوربین ها بر روی سقف و دیوار وجود دارد.

تفاوت دوربین های PTZ و PTZ Dome  این است که به خاطر محدودیت مکانیکی دوربین های PTZ امکان گردش ۳۶۰ درجه را ندارند، یعنی امکان دنبال کردن فردی که دایره وار به دور دوربین می چرخد وجود ندارد. تفاوت دیگر دوربینهای PTZ و PTZ Dome این است که دوربین های PTZ برای حرکت اتوماتیک دائم یا به اصطلاح Patrol یا Guard Tour ساخته نشده اند.

دوربینهای PTZ غیرمکانیکی با استفاده از سنسورهای مگاپیکسلی زاویه هایی از ۱۰۰ تا ۱۸۰ درجه (در برخی موارد بیشتر) را پوشش میدهند. این نوع دوربینها به اپراتور این امکان را میدهد که بدون استفاده از کنترلهای مکانیکی روی تصویر زوم کند و یا به چپ و راست و بالا و پایین حرکت کند. مزیت این نوع خاص (ePTZ) این است که به خاطر عدم وجود اجزاء متحرک خرابی دوربین کمتر می شود. همچنین زوم کردن در بخشی از تصویر بدون وقفه است در حالی که در دوربین های معمولی این عمل حداقل ۱ ثانیه طول میکشد. بعلاوه جهت دوربین با تغییر زاویه آن تغییر نمی کند. برای دریافت کیفیت مطلوب میزان زوم باید محدود باشد، مثلا برای یک دوربین ۳ مگاپیکسلی با زاویه دید ۱۴۰ درجه حداکثر زوم ۳X پیشنهاد می شود.

 

دوربینهای تحت شبکه اسپید دام (PTZ Dome – Speed Dome)

Vivotek SD8362 PTZ Dome (Speed Dome) IP Cameraدوربینهای PTZ Dome پوشش بیشتر و قابلیت بهتری برای حرکت به بالا و پایین و چپ و راست و همچنین زوم دارند. امکان چرخش ۳۶۰ درجه، تغییر زاویه ۱۸۰ درجه عمودی. دوربینهای اسپید دام (PTZ Dome) به خاطر طراحی که امکان مشاهده زاویه دوربین را نمی دهد (به ویژه در دوربینهای دامی که شیشه آنها پوشش دودی دارند). این نوع دوربین ها برای حرکت دائم (Guard Tour, Patrol) مناسب تر هستند. یک دوربین PTZ Dome با حرکت دائم می تواند جایگزین  ۱۰ دوربین ثابت شود. تنها مشکل این است که در هر زمان فقط یکی از ۱۰ وضعیت قابل مشاهده است و ۹ وضعیت باقیمانده حفاظت شده نیستند. زوم اپتیکال (Optical Zoom) دوربینهای PTZ Dome بین ۱۰X تا ۳۶X است.دوربین های PTZ Dome اکثرا در مواردی استفاده می شوند که یک اپراتور برای کنترل دوربین باشد. این نوع دوربین ها در محیطهای Indoor روی سقف و در محیطهای Outdoor روی دکل و یا گوشه ی ساختمان نصب می شوند. در دوربین های تحت شبکه PTZ Dome، بر خلاف دوربین های آنالوگ دام، همه ی کنترل های PTZ روی شبکه ارسال میگردند و نیاز به نصب کابل های RS-485 نیست.

 

برای اطلاعات بیشتر:
دوربینهای مداربسته دیجیتال مگاپیکسلی  |  مشاوره سیستم های نظارتی  |  دوربینهای مدار بسته ™Vivotek 
تصاویر: Vivotek

پیگیری و تقسیم:
 • RSS
 • Digg
 • StumbleUpon
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • Upnews
 • HelloTxt
 • MySpace
 • Technorati
 • Add to favorites

برچسب ها: , , , , , , ,


حامیان بلاگ


۲ دیدگاه

واقعا مطالب پربار و جالبی بوذ

ارسال شده توسط عبدالله, مورخ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۶:۱۳ ب.ظ. #.

با تشکر از شما.توضیحات فنی و پربار بود.

ارسال شده توسط فرهاد, مورخ ۲ بهمن ۱۳۹۱, ۱۱:۴۵ ب.ظ. #.

دیدگاه شماپیام


   
درباره ما شرایط استفاده حریم خصوصی نقشه سایت فرصت های شغلی ارتباط با ما