جست‌و‌جو

شرکت مهندسی مثلث سرخ پارس
مطالب دسته اصلی.

دوربین های مداربسته با لنز P-Iris

نوشته شده در ۱۷ مرداد ۱۳۹۲ توسط بلاگ مثلث سرخ پارس در دسته ی اصلی, نظارت تصویری

دوربین های جدید شرکت ویوتک از جمله مدلهای IP8151P و IP8162P از نسل جدید لنزها که P-Iris تامیده میشوند استفاده میکنند.

این نوع ار لنزها در دوربینهایی که از سنسورهایی با تراکم پیکسلی بالا بهره میبرند خصوصیات و کارایی ممتازی از خود نشان میدهند. در ادامه به بررسی سیستم های موجود و برتری های این نوع لنز در مقایسه با آنها می پردازیم.

 

کاربرد Iris

ساختار Irisهمانند آنچه در عنبیه چشم انسان وجود دارد، iris ساختاری شفاف با امکان نتظیم میزان نور عبوری که آن را Aperture می نامند است. با فرض ثابت بودن سایر فاکتورها هرچه روزنه ی iris (یعنی Aperture) بازتر باشد میزان نور ورودی و شفافیت تصویر افزایش می باید.

همانطور که مردمک چشم انسان در برخورد با نور شدید کوچک می شود، Iris دوربین هم در صورت وجود نور زیاد باید کوچکتر شود تا تصویر خروجی شفافیت مناسب را داشته باشد. اگر میزان بازی Aperture تغییر نکند تصویر نهایی بسیار روشن می شود و در صورت عدم وجود نور کافی تصویر تیره و غیر قایل استفاده میشود.

میزان بازی Aperture جنبه های دیگری از کیفیت تصویر را نیز تحت تاثیر میگذازد، بازی بیشتر Aperture باعث کاهش وضوح در عمق تصویر میشود. عمق تصویر (Depth Of Field) فاصله ایست که در آن اشیا وضوح مناسب دارند و در دامنه focus دوربین قرار میگیرند. در دوربینهای مداربسته عمق تصویر بیشتر (وضوح بیشتر در کل تصویر) مطلوب است چرا که تصویر در تمام نقاط واضح تر است.

میزان بازی آیریس همچنین بر تیزی لبه ها (Sharpness) در تصویر نیز موثر است، هرچه آیریس کمتر باز شود لبه ها تیز تر میشوند. هرچه بازی Aperture کمتر باشد سطح کمتری از لنز استفاده شده و انحراف نوری لنز کمتر و منجر به تصویری Sharp میشود. البته این پدیده آستانه ای نیز دارد که اگر Aperture کمتر از آن شود تصویر مات (Blur) خواهد شد.

این مشکل در محیطهای خارجی که شدت نور بسیار زیاد است و Aperture به اندازه ای کوچکتر از حد آستانه حود میرسد بوجود می آید. در ابن پدیده نوری که باید روی یک پیکسل از سنسور بیفتد، روی چند پیکسل پخش میشود و باعث ماتی و اعوجاج نوری در تصویر میشود. متاسفانه این مشکل در دوربینهای جدید که از سنسورهای مگاپیکسلی استفاده میکنند بیشتر است چرا که در این سنسورها عموما اندازه پیکسلها کوچکتر است.

مشاهده ادامه مطلب …

۱ دیدگاه


شبکه بی سیم وایمکس (WiMax)

نوشته شده در ۱۹ مرداد ۱۳۹۱ توسط بلاگ مثلث سرخ پارس در دسته ی اصلی, اینترنت, شبکه

imageوایمکس(WiMax) برگرفته از کلمات Worldwide Interoperability for Microwave Access میباشد. یک فناوری ارتباطاتی است که انتقال بی سیم اطلاعات با استفاده از طیف وسیعی از روشهای انتقال را فراهم می کند. از ارتباطات یک نقطه ای به چند نقطه ای تا ارتباطات سیار و دسترسی های سیار به اینترنت. این فناوری سرعتی معادل ۷۲ مگابیت بر ثانیه را بدون نیاز به سیم فراهم می کند. وایمکس بر مبنای استاندارد IEEE ۸۰۲.۱۶ دسترسی بی سیم با پهنای باند بالا بوده و برای اولین بار، نام آن توسط، انجمن وایمکس که در سال ۲۰۰۱ تاسیس شد، پیشنهاد گردید. این انجمن، وایمکس را به عنوان یک استاندارد مبتنی بر فناوری( last mile ) که می تواند جایگزین خوبی برای ارتباطات باسیم و DSL باشد ، معرفی کرد. موسسات تحقیقاتی به دقت در حال آزمایش وایمکس برای ارتباطات دور برد هستند. نتیجه این فعالیت ها ممکن است منجر به کاهش قیمت هم برای کاربردهای خانگی و هم تجاری شود و یا امکان دسترسی به مکانهایی که از نظر اقتصادی به صرفه نیستند را فراهم سازد .لازم به ذکر است که وایمکس کارایی خود را در تسونامی ۲۰۰۴ اندونزی نشان داد به طوری که تمام ارتباطات با مناطق آسیب دیده، از طریق وایمکس صورت گرفت زیرا همه زیر ساختهای ارتباطی موجود، به کلی تخریب شده بود و امکان ارتباط با بازماندگان از طریق آنها میسر نبود.

مشاهده ادامه مطلب …

۰ دیدگاه


تکنولوژی WDR در دوربین های مدار بسته چیست؟

نوشته شده در ۱۷ مرداد ۱۳۹۱ توسط بلاگ مثلث سرخ پارس در دسته ی اصلی, نظارت تصویری

دوربین های دارای قابلیت WDR یا Wide Dynamic Range عموما در سیستم های مداربسته، سیستمهای ویدیویی و بعضی کاربردهای خاص در پزشکی استفاده می شوند.

در بحث استفاده از دوربینها در فضاهای داخلی مشکلی که عمدتا پیش می آید، به اصطلاح ضد نور شدن (Backlighting) می باشد. در این حالت هنگامیکه زاویه دید دوربین دو ناحیه بسیار روشن و تاریک را در بر گیرد (مانند مواردی که دوربین رو به پنجره یا در ورودی باشد)، تصویر سوژه تاریک و تصویر فضای بیرون بسیار روشن و نامشخص دیده می شود. این موارد در فروشگاه ها یا رستوران ها که پنجره های شیشه ای بزرگی دارند معمولتر است.

تفاوت تصویر WDR و بدون WDR

مشاهده ادامه مطلب …

۴ دیدگاه


انواع دوربین مداربسته تحت شبکه (IP Camera)

نوشته شده در ۶ آبان ۱۳۹۰ توسط بلاگ مثلث سرخ پارس در دسته ی اصلی, شبکه, نظارت تصویری

انواع دوربینهای مداربستهدوربین تحت شبکه را می توان ترکیبی از دوربین و کامپیوتر در یک واحد دانست. واحدی شامل: چیپ فشرده سازی، سیستم عامل، وب سرور (Web Server)، یک FTP Server، سیستم ارسال و دریافت ای-میل (Email Client)، سیستم مدیریت آلارم (Alarm) و بسیاری سرویسهای دیگر. دوربین تحت شبکه برخلاف وب کم ها (Web camera) نیاز به اتصال به کامپیوتر ندارد؛ دوربین تحت شبکه به صورت مستقل عمل کرده و مانند یک رایانه مستقیما به یک شبکه کامپیوتری متصل می شود. می توان آن را هرجایی که ارتباط شبکه چه “با سیم” و چه “بی سیم” موجود باشد قرار داد. دوربین تحت شبکه با تصویربرداری و ارسال زنده تصاویر، امکان مشاهده تصویر برای افراد مجاز را چه در محل و چه در فاصله های دور فراهم میکند؛ به این ترتیب امکان ذخیره و مدیریت تصاویر بر بستر شبکه های مبتنی بر IP برای این افراد فراهم می شود.

مشاهده ادامه مطلب …

۲ دیدگاه


نجات معدنچیان در شیلی با چشم ویوتک

نوشته شده در ۱ آبان ۱۳۸۹ توسط بلاگ مثلث سرخ پارس در دسته ی اصلی

تصویر از شبکه خبری بی بی سی بالاخره مردم دنیا پس از مشاهده ی تصاویر نجات موفقیت آمیز ۳۳ معدنچی شیلیایی که در معدنی زیر زمین گرفتار شده بودند نفس راحتی کشیدند. این معدنچیان و خانواده های آنها، جان خود را مدیون مهندسانی هستند که در کمترین زمان کپسولی برای انتقال آنها از اعماق زمین به خارج ساختند. در این عملیات بزرگ شرکت ویوتک (Vivotek) هم نقش مهمی ایفا کرد، با قرار دادن یک دوربین تحت شبکه ی ثابت دام مدل FD8134 در کپسول نجات، اپراتورها در سطح زمین قادر بودند که بوسیله تصاویر زنده و شفاف از شرایط و محیط اطراف کپسول، معدنچیان را یکی پس از دیگری با رساندن به سطح زمین نجات دهند. با کیفت عالی HD و حجم کم، مدل FD8134 برای مشاهده ی اپراتورها و ارسال تصاویر به شبکه های بزرگ خبری سراسر دنیا از جمله بی بی سی (BBC) و سی ان ان (CNN) بهترین انتخاب بود.

مشاهده ادامه مطلب …

۰ دیدگاه


شبکه چیست؟

نوشته شده در ۲۰ تیر ۱۳۸۹ توسط بلاگ مثلث سرخ پارس در دسته ی اصلی

 

شبکه به ارتباط بین کامپیوترها گفته میشود که در ابتدایی ترین حالت میتواند دو کامپیوتر به یکدیگر متصل شود شاید این سوال پیش بیاید که با قدرت امروزی کامپیوتر ها شخصی ما چرا از شبکه استفاده می کنیم ؟ جواب این سوال در یک جمله میتواند خلاصه شود : افزایش بهروری و کاهش هزینه ها . شبکه های کامپیوتری به وسیله راه های زیر ما را به این اهداف میرسانند:

۱) اشتراک اطلاعات و داده ها

۲) اشتراک سخت افزار و نرم افزارها

۳) مدیریت و پشتیبانی مرکزی

البته شبکه ها میتوانند کارهای دیگر ازقبیل انتقال پیام ، تصویر و غیره را انجام دهند ولی بیشترین کاربرد اشتراک اطلاعات و به روزرسانی داده ها در شبکه کامپیوتری می باشد البته مسئله امنیت در شبکه ها نیز به خودی خود قابل اهمیت می باشد به طور مثال اگر قرار بود اطلاعات از طریق دیسکت منتقل میشد ممکن بود دیسکت گم شود دزدیده شود و حتی خراب شود در ضمن در شبکه های بزرگ مثل شبکه بانکها چه قدر طول میکشید تا این دیسکت از آن سوی کشور به سوی دیگری برده شوده حال که به اهمیت وجود شبکه های کامپیوتری پی بردیم به بحث درباره انواع شبکه از لحاظ وسعت ، شکل ، کاربرد می پردازیم .

مشاهده ادامه مطلب …

۳ دیدگاه


نگارش جدید مرورگر اپرا با ویژگی ضد فیشینگ از راه رسید

نوشته شده در ۲۰ تیر ۱۳۸۹ توسط بلاگ مثلث سرخ پارس در دسته ی اصلی

نگارش جدید مرورگر “اپرا” به فناوری “ضد فیشینگ” و جدیدی مجهز شده که در صورت بازدید کاربران از وب سایتهای غیرمطمئن به آنها هشدار می‌دهد.

به گزارش بخش خبر شبکه فن آوری اطلاعات ایران، از ایرنا، نگارش ‪ ۹/۱‬از مرورگر “اپرا” که روز دوشنبه به صورت رایگان توسط شرکت “اپرا سافت‌ور” منتشر شده و هم‌اکنون از وب سایت این شرکت قابل دانلود است، در صورت بازدید کاربران از وب سایتهای جعلی(فیشینگ) که برای ربودن اطلاعات حساس کاربران تلاش می‌کنند، یک پیغام هشدار نمایش می‌دهد.

سایتهای “فیشینگ”(‪ (Phishing‬به طور کلی به سایتهایی گفته می‌شود که با ظاهری کاملا مشابه وب سایتهای شناخته شده مثلا وب سایت “یاهو میل”، کاربران را فریب می‌دهند و اسم‌رمز و کلمه عبور تایپ شده توسط کاربران را ثبت کرده و برای هکرها ارسال می‌کنند.

مرورگر “اپرا” برای شناسایی وب سایتهای جعلی از بانک اطلاعاتی که در برنامه‌ای به نام “فیش‌تنک” توسط گروه ‪ OpenDNS LLC‬ تهیه شده، استفاده می‌کند.

هم‌اکنون دو مرورگر “اینترنت اکسپلورر” و “فایرفاکس” که نگارشهای جدید آنها نیز به فیلترهای ضدفیشینگ مجهز شده‌اند، به ترتیب با ‪ ۸۸‬درصد سهم‌بازار و ‪ ۱۱‬درصد سهم‌بازار، پرکاربرترین مرورگرهای اینترنتی محسوب می‌شوند و مرورگر “اوپرا” در مقایسه دارای کاربران بسیار کمتری است.

شرکت “اپرا” علاوه بر مرورگر اصلی خود که در رایانه‌های شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرد، دارای یک مرورگر دیگر به نام “اپرا مینی” ویژه استفاده در گوشی‌های موبایل نیز هست که در مقایسه با مرورگر اصلی این شرکت، از شهرت بالاتری برخوردار است.

علاقه‌مندان هم‌اکنون می‌توانند نگارش ‪ ۹/۱‬از مرورگر اپرا را از وب سایت این شرکت به صورت رایگان دانلود کنند. 

۰ دیدگاه   
درباره ما شرایط استفاده حریم خصوصی نقشه سایت فرصت های شغلی ارتباط با ما