جست‌و‌جو

شرکت مهندسی مثلث سرخ پارس
مطالب دسته نظارت تصویری.

دوربین های مداربسته با لنز P-Iris

نوشته شده در ۱۷ مرداد ۱۳۹۲ توسط بلاگ مثلث سرخ پارس در دسته ی اصلی, نظارت تصویری

دوربین های جدید شرکت ویوتک از جمله مدلهای IP8151P و IP8162P از نسل جدید لنزها که P-Iris تامیده میشوند استفاده میکنند.

این نوع ار لنزها در دوربینهایی که از سنسورهایی با تراکم پیکسلی بالا بهره میبرند خصوصیات و کارایی ممتازی از خود نشان میدهند. در ادامه به بررسی سیستم های موجود و برتری های این نوع لنز در مقایسه با آنها می پردازیم.

 

کاربرد Iris

ساختار Irisهمانند آنچه در عنبیه چشم انسان وجود دارد، iris ساختاری شفاف با امکان نتظیم میزان نور عبوری که آن را Aperture می نامند است. با فرض ثابت بودن سایر فاکتورها هرچه روزنه ی iris (یعنی Aperture) بازتر باشد میزان نور ورودی و شفافیت تصویر افزایش می باید.

همانطور که مردمک چشم انسان در برخورد با نور شدید کوچک می شود، Iris دوربین هم در صورت وجود نور زیاد باید کوچکتر شود تا تصویر خروجی شفافیت مناسب را داشته باشد. اگر میزان بازی Aperture تغییر نکند تصویر نهایی بسیار روشن می شود و در صورت عدم وجود نور کافی تصویر تیره و غیر قایل استفاده میشود.

میزان بازی Aperture جنبه های دیگری از کیفیت تصویر را نیز تحت تاثیر میگذازد، بازی بیشتر Aperture باعث کاهش وضوح در عمق تصویر میشود. عمق تصویر (Depth Of Field) فاصله ایست که در آن اشیا وضوح مناسب دارند و در دامنه focus دوربین قرار میگیرند. در دوربینهای مداربسته عمق تصویر بیشتر (وضوح بیشتر در کل تصویر) مطلوب است چرا که تصویر در تمام نقاط واضح تر است.

میزان بازی آیریس همچنین بر تیزی لبه ها (Sharpness) در تصویر نیز موثر است، هرچه آیریس کمتر باز شود لبه ها تیز تر میشوند. هرچه بازی Aperture کمتر باشد سطح کمتری از لنز استفاده شده و انحراف نوری لنز کمتر و منجر به تصویری Sharp میشود. البته این پدیده آستانه ای نیز دارد که اگر Aperture کمتر از آن شود تصویر مات (Blur) خواهد شد.

این مشکل در محیطهای خارجی که شدت نور بسیار زیاد است و Aperture به اندازه ای کوچکتر از حد آستانه حود میرسد بوجود می آید. در ابن پدیده نوری که باید روی یک پیکسل از سنسور بیفتد، روی چند پیکسل پخش میشود و باعث ماتی و اعوجاج نوری در تصویر میشود. متاسفانه این مشکل در دوربینهای جدید که از سنسورهای مگاپیکسلی استفاده میکنند بیشتر است چرا که در این سنسورها عموما اندازه پیکسلها کوچکتر است.

مشاهده ادامه مطلب …

۱ دیدگاه


تکنولوژی WDR در دوربین های مدار بسته چیست؟

نوشته شده در ۱۷ مرداد ۱۳۹۱ توسط بلاگ مثلث سرخ پارس در دسته ی اصلی, نظارت تصویری

دوربین های دارای قابلیت WDR یا Wide Dynamic Range عموما در سیستم های مداربسته، سیستمهای ویدیویی و بعضی کاربردهای خاص در پزشکی استفاده می شوند.

در بحث استفاده از دوربینها در فضاهای داخلی مشکلی که عمدتا پیش می آید، به اصطلاح ضد نور شدن (Backlighting) می باشد. در این حالت هنگامیکه زاویه دید دوربین دو ناحیه بسیار روشن و تاریک را در بر گیرد (مانند مواردی که دوربین رو به پنجره یا در ورودی باشد)، تصویر سوژه تاریک و تصویر فضای بیرون بسیار روشن و نامشخص دیده می شود. این موارد در فروشگاه ها یا رستوران ها که پنجره های شیشه ای بزرگی دارند معمولتر است.

تفاوت تصویر WDR و بدون WDR

مشاهده ادامه مطلب …

۴ دیدگاه


انواع دوربین مداربسته تحت شبکه (IP Camera)

نوشته شده در ۶ آبان ۱۳۹۰ توسط بلاگ مثلث سرخ پارس در دسته ی اصلی, شبکه, نظارت تصویری

انواع دوربینهای مداربستهدوربین تحت شبکه را می توان ترکیبی از دوربین و کامپیوتر در یک واحد دانست. واحدی شامل: چیپ فشرده سازی، سیستم عامل، وب سرور (Web Server)، یک FTP Server، سیستم ارسال و دریافت ای-میل (Email Client)، سیستم مدیریت آلارم (Alarm) و بسیاری سرویسهای دیگر. دوربین تحت شبکه برخلاف وب کم ها (Web camera) نیاز به اتصال به کامپیوتر ندارد؛ دوربین تحت شبکه به صورت مستقل عمل کرده و مانند یک رایانه مستقیما به یک شبکه کامپیوتری متصل می شود. می توان آن را هرجایی که ارتباط شبکه چه “با سیم” و چه “بی سیم” موجود باشد قرار داد. دوربین تحت شبکه با تصویربرداری و ارسال زنده تصاویر، امکان مشاهده تصویر برای افراد مجاز را چه در محل و چه در فاصله های دور فراهم میکند؛ به این ترتیب امکان ذخیره و مدیریت تصاویر بر بستر شبکه های مبتنی بر IP برای این افراد فراهم می شود.

مشاهده ادامه مطلب …

۲ دیدگاه


طراحی سیستم نظارت تصویری با ابزار جدید Vivotek

نوشته شده در ۸ شهریور ۱۳۸۹ توسط بلاگ مثلث سرخ پارس در دسته ی نظارت تصویری

انتخاب دوربین مناسب برای پروژه های نظارت تصویری معمولا کار مشکلی است. خوشبختانه شرکت ویووتک (Vivotek) که یکی از سازندگان بزرگ این نوع دوربین ها در دنیاست برای تسهیل انتخاب دوربین مداربسته ی مناسب برای پروژه ها ابزار آنلاینی (Design Tool) طراحی کرده است.

با استفاده از این ابزار، کاربران با وارد کردن معیارهای خود، نتیجه ای که با مشخصات مورد نظر آنها هماهنگی کامل داشته باشد دریافت می کنند. سپس امکان مقایسه محصولات با یکدیگر براساس پهنای باند و فضای لازم برای ذخیره سازی تصاویر ضبط شده، نحوه ی تغذیه دوربین و سایر فاکتورها را خواهند داشت. ویووتک همچنین براساس فاکتورهای ورودی، اطلاعاتی در مورد وسایل جانبی که ممکن است لازم باشد نیز ارائه می دهد. این ابزار ضمن معرفی کامل محصولات این شرکت مسلما به صرفه جویی در وقت و هزینه ای که صرف انتخاب دوربین مناسب می شود کمک موثری می کند.

۰ دیدگاه


معرفی میان افزار (Firmware) جدید دوربینهای ویووتک

نوشته شده در ۶ شهریور ۱۳۸۹ توسط بلاگ مثلث سرخ پارس در دسته ی نظارت تصویری

شرکت ویووتک اخیرا سخه های جدیدی از میان افزار (Firmware) برای بعضی از دوربین های تحت شبکه خود ارائه کرده است. نسخه ی جدید شامل بروزرسانی برای مدل های زیر است:

•  دوربین ۲ مگاپیکسلی تحت شبکه Vivotek IP7160

•  دوربین بی سیم تحت شبکه Vivotek IP7154

•  دوربین ثابت Vivotek IP7153 – PoE

•  دوربین های سری PZ71x1

مشاهده ادامه مطلب …

۰ دیدگاه


دوربینهای دیجیتال مگاپیکسلی

نوشته شده در ۵ شهریور ۱۳۸۹ توسط بلاگ مثلث سرخ پارس در دسته ی نظارت تصویری

دوربینهای مگاپیکسلی واقعیدر سالهای اخیر تقاضا برای دوربین های دیجیتال مگاپیکسلی افزایش چشمگیری داشته است. تمایل به این مدلها در اواخر ده ی ۹۰ میلادی با به بازار آمدن دوربین های عکاسی دیجیتال آغاز شد و به تدریج تا سال ۲۰۰۲ دوربین های مگاپیکسلی در قالب دوربین های تحت شبکه وارد بازار سیستم های نظارت تصویری شدند. روزانه دهها هزار دوربین مگاپیکسلی تحت شبکه (از ۱ تا بیش از ۱۷ مگا پیکسل) در دنیا استفاده می شود.

مشاهده ادامه مطلب …

۲ دیدگاه


دوربین های مدار بسته تحت شبکه (IP Camera)

نوشته شده در ۳۰ مرداد ۱۳۸۹ توسط بلاگ مثلث سرخ پارس در دسته ی نظارت تصویری

دوربین مدار بسته دیجیتال بی سیم Vivotek PZ-7122اولین دوربین های مدار بسته ی تحت شبکه در سال ۱۹۹۶ توسط کمپانی Axis Communications بر پایه استفاده از پلتفرم Linux تولید شد، این دوربین ها بهمراه API موسوم به VAPIX که براساس استانداردهای HTTP و RTSP طراحی گردیده بود روانه بازار گردید.

دوربینهای تحت شبکه (IP Camera) از پروتکل های اینترنت در جهت ارسال تصاویر خود در فالب داده ها بر روی بستر شبکه بهره می گیرند و از همان ابتدا در جهت مقاصد نظارتی (Surveillance) با کاربردی مشابه با (Close-Circuit-Television (CCTV  مورد توجه قرار گرفتند.

در واقع می توان گفت دوربینهای تحت شبکه دوربینهای مشابه دیگر دوربینهای هستند که به یک رابط اترنت (Fast Ethernet Interface) مجهز گردیده اند.

مشاهده ادامه مطلب …

۹ دیدگاه   
درباره ما شرایط استفاده حریم خصوصی نقشه سایت فرصت های شغلی ارتباط با ما